Podstawowe zwroty bukmacherskie – poradnik dla typerów

Decydując się na obstawianie zakładów bukmacherskich warto jest się do tego nieco przygotować – poczytać na temat typowania, bonusów i promocji, a także na temat podstawowych zwrotów bukmacherskich. To właśnie tym ostatnim zagadnieniem się dzisiaj zajmiemy. W końcu żeby móc obstawiać, trzeba wiedzieć, co kryje się pod hasłami w ofercie bukmacherów. Za moment przybliżymy pojęcia, które wręcz trzeba znać podczas typowania meczów.

Początki obstawiania w zakładach bukmacherskich

Wiemy, że początki są zawsze trudne. Bardzo dużo nowości, które mogą nieco przytłoczyć – właśnie dlatego tworzymy tego typu treści. Znając pojęcia, które dla was przygotowaliśmy, będzie wam o wiele łatwiej rozpocząć przygodę z bukmacherką. Warto jest się ich nauczyć, ponieważ czasami możemy złapać ciekawy typ, ale nie będziemy dokładnie wiedzieli, czy dobrze go postawiliśmy. Tak może być w przypadku chociażby handicapu azjatyckiego, czy DNB.

100 PLN bez ryzyka w STS

Kod promocyjny: BETONLINE

Słowa bukmacherskie, które trzeba znać

Czas przejść do konkretów i przedstawić podstawowe zwroty bukmacherskie. Przed wami lista wszystkich słów, które naszym zdaniem mogą się przydać od samego początku uczestniczenia w zakładach. Oto pełna lista:

 • Handicap – jest to swego rodzaju „wyrównywanie szans”. Przed meczem wirtualnie doliczamy bramkę, lub liczbę punktów wskazanej przez nas drużynie (sprawdza się zwykle w pojedynkach, gdzie mamy wyraźnego faworyta). Przeciwnicy muszą zatem wygrać różnicą dwóch bramek lub większą ilością punktów – w zależności od dyscypliny sportowej.
 • Handicap azjatycki – rodzaj handicapu, w którym rozlicza się zakład dwudrogowo (nie mamy tutaj możliwości wytypowania remisu, więc w grę wchodzi tylko 1 i 2). Jeśli spotkanie zakończy się remisem po wskazanym handicapie, to gracz otrzyma zwrot stawki.
 • Handicap europejski – handicap, który daje możliwość wskazania każdej z opcji, czyli 1,X,2 – zatem możemy postawić wygraną gospodarza, remis, oraz zwycięstwo gości.
 • H2H – skrót od angielskiego terminu „Head to Head”. Jest to nic innego, jak obstawienie wygranej zawodnika w pojedynku bezpośrednim. Tego typu zakłady występują w dyscyplinach, które muszą zostać rozstrzygnięte. Do tego dochodzi możliwość sprawdzenia ich ostatecznych, bezpośrednich pojedynków.
 • Cash-out – możliwość przedwczesnego zamknięcia kuponu, zanim rozstrzygną się wszystkie pojedynki na postawionym przez nas kuponie. Bukmacherzy dają szansę na wypłatę chociaż części sumy, gdy dotychczasowo zakończone pojedynki udało nam się poprawnie wytypować, a obawiamy się tych nadchodzących.
 • Freebet – jeden z najlepszych bonusów oferowanych przez bukmacherów – zarówno w ofercie dla nowych, jak i stałych graczy. Jest to bonus bez depozytu, czyli firma nie wymaga żadnej wpłaty, a sama przelewa nam taki bonus. Zwykle jest to między 10, a 50 złotych. Dostępne tylko u wybranych bukmacherów.
Legalny bukmacherOferta bonusówKod promocyjny
sts.pl29 PLN bez depozytuKod: BETONLINE
efortuna.pl2230 PLN w bonusachKod: BETONLINE
betfan.pl600 PLN bez ryzykaKod: BETONLINE
 • Bonus od depozytu – najpopularniejszy bonus startowy na rynku. Jest to bonus 100% od pierwszej wpłaty na konto danego bukmachera. Sumy w zależności od firmy różnią się dość mocno – u niektórych jest to 500 złotych, ale znajdziemy również takie kwoty, jak 1000, 1200, czy nawet 3000 złotych. Wtedy warto jest zwracać uwagę na warunki dotyczące obrotu taką stawką, w celu późniejszej wypłaty.
 • Cashback – kolejny ciekawy bonus bukmacherski – tak zwany zakład bez ryzyka. Dzięki niemu nasze pieniądze są ubezpieczone i nic na takim kuponie nie stracimy. W przypadku wygranej – środki zostają przelane na nasze konto. Jeśli przegramy – otrzymamy zwrot stawki (często uszczuplony o podatek). Tutaj jednak w zależności od bukmachera – dostaniemy taki zwrot na konto depozytowe lub bonusowe.
 • Under – często obstawianie przez doświadczonych typerów – oznacza „poniżej” danego typu, czyli chociażby poniżej danej ilości bramek, kartek, rożnych, czy punktów.
 • Over – przeciwieństwo undera, oznaczające „powyżej”. Tutaj także w zależności od sportu i specyfiki gry mamy sporo możliwości do postawienia.
bez podatku legalnie w betfan
Legalne obstawianie bez podatku w zakładach Betfan
 • Zakład AKO – kupony akumulowane, czyli takie, na których znajdziemy minimum dwa spotkania na jednym kuponie. Kursy z każdego pojedynku się mnożą – zatem im więcej zdarzeń obstawimy, tym kurs będzie wyższy. Z drugiej strony spada prawdopodobieństwo trafienia.
 • Zakład SOLO – zakład z pojedynczym zdarzeniem na kuponie. Takie kupony zwykle są grane za wyższe stawki, ponieważ kurs jest o wiele niższy niż w przypadku zakładu AKO.
 • HT/FT – określenie połów spotkań. Najczęściej związane typy na HT, czy FT dotyczą piłki nożnej, oraz piłki ręcznej. HT, to skrót od „half time”, czyli pierwsza połowa pojedynku, a FT, to „full time”, czyli wynik końcowy.
 • BTTS – również dość popularne wśród typerów jest obstawianie BTTS-u, czyli „Both Teams to Score”, a więc możemy obstawić, czy oba zespoły strzelą bramkę czy też nie.
 • Zakład bez remisu (DNB) – na sam koniec zostawiliśmy zakład bez remisu. Tutaj sprawa jest prosta, ponieważ chodzi o to, że jeśli postawimy tego typu zdarzenie, to w przypadku remisu kurs zostanie wyzerowany, a więc policzony jako 1.0. Niektórzy bukmacherzy mają go opisanego jako DNB, czyli skrót „Draw no bet”.

Znając powyższe zagadnienia nie powinniście mieć problemu ze zrozumieniem opisanych rynków zdarzeń w ofertach bukmacherów. Oczywiście z biegiem czasu wszystko przyjdzie naturalnie i opanujecie jeszcze więcej słów, niż jest tutaj wypisanych.

5 / 5. Ocen: 1

Niskie kursy bukmacherskie – warto czy nie?

Kursy bukmacherskie są czymś, na co u firm przyjmujących zakłady bukmacherskie zwraca się uwagę...

5 rzeczy, o których warto pamiętać obstawiając mecze mobilnie

Bukmacherskie aplikacje mobilne potrafią być świetnym narzędziem do obstawiania - nie tylko wtedy, gdy...

Systemy bukmacherskie najczęściej stosowane przez typerów

Systemy bukmacherskie są popularnymi narzędziami wśród typerów, którzy chcą zwiększyć swoje szanse na wygraną....
spot_img